הגיל השלישי

מלכודת דבש  (לפורש החדש)

 מתוך המילון: דבר מפתה שיש בו יתרון מיידי, אבל בטווח הארוך הוא עתיד לפגוע במקבלו.

 במקור זהו כינוי מעולם הריגול לנערת פיתוי (המופעלת לרוב לשם סחיטה).

מהוא המשל ומי הנמשל?

זהו הגעתם לגיל פרישה ממקום העבודה, אז גם הגעתם אל המנוחה? בואו ניבחן את זה צעד אחר צעד

ראשית לשכיר המסיים עשרות שנות עבודה במקום עבודה  אשר הופרש לו כחוק במשך כל השנים גמלה  והגיע הזמן ליהנות הן מדמי הגמלה והן מפיצויי הפרישה.

לראשונה נפגש הפורש עם סכום מזומנים כה גבוה  (יכול להגיע למאות אלפי שקלים)  זה המון וזה מבלבל  ובנוסף לכך משכורת הממשיכה לזרום בלי לעבוד… האומנם?

הרי  זה פנטסטי.

אז בואו נעשה סדר, בתחום ההכנסות  הגמלה ממקום העבודה במידה והיא מלאה , ולרובנו לא,  מכסה רק 70%  מהשכר המוגדר לצורכי הגמלה  כלומר תוספות שכר כמו ביגוד, נופש, רכב, טלפון  וכדומה לא מוכרות לצורכי הגמלה או מוכרות רק באופן חלקי  כך שסך הגמלה מגיעה לעיתים ל 50% מהשכר אליו הורגלתם . כך שבסך הכול ההכנסות החודשיות קטנות.

אתה בטח אומר "בטוח אמצא עבודה, הרי השוק צמא לפורשי צבא מיומנים מקצועיים ובעלי מוסר עבודה גבוה", זה נכון אך לא לכולם, סטטיסטית מעל גיל 45 חל קושי אמיתי להתקבל לעבודה רק 60% מוצאים עבודה לאחר כ 46 שבועות, . אז בוא נרד לקרקע המציאות טוב להיות אופטימי אך כדאי להיערך לאפשרויות פסימיות.

ומה עם ההוצאות?

כאן ההוצאות דווקא גדלות כי במקום לאכול במקום העבודה אתה אוכל בבית, מתקשר מהבית ,לובש בגדי מותגים ונוהג ברכב הפרטי על חשבונך.

זמנך הפנוי מנוצל לחוגים, טיולים בתי קפה וקניות  "החיים הטובים" עולים כסף.

הילדים שאתה כל כך אוהב ולעיתים "הזנחת" עקב אילוצי התפקיד מצפים לקבל נתח בפיצויים.

הוצאות הבריאות גדלות עם הגיל טיפולי שיניים, ראייה מזון בריאות ויטמינים מעקבים רפואיים.

ומה עם האגו? היית בתפקיד  בכיר שנהג לתת הוראות לכפיפיו  ועכשיו אתה לא….איך אתה שומר על ה"אני העליון" שלך?

אז מה שברור זה שצריך להיערך לקראת פרישה עם תקציב משפחתי חדש, כזה שלא גורם לפער בתזרים המזומנים השוטף ומשאיר כסף ליעדים עתידיים כי אתה רק באמצע החיים ולא בסופם.

אז מה עושים? מתכננים.

מהם היעדים שלך לעוד שנה, חמש שנים, עשר שנים ובגיל הגמלה, הגיע הזמן לחשוב על כך.

כמו זוג צעיר צריך לחשב שוב את ההכנסות  ואת ההוצאות המשפחתיות ואם יש פער יש לטפל בו.

לא לבזבז את כספי הפיצויים וקרנות ההשתלמות על החלפת דירה, טיול לחו"ל ,החלפת מכונית או מתנות לילדים לפני שהתארגנתם בסטאטוס החדש.

וקחו בחשבון תוחלת חיים עד גיל 85 לפחות.

החלטת להיות עצמאי, החלט איזה סכום אתם מוכנים לסכן מבלי לפגוע במשפחה. האם כדאי להיכנס להתחייבויות כספיות כבדות? יש לך תוכנית עסקית ריאלית?

ואם אחרי הכול נותר לכם סכום ללא ייעוד אז החליטו על סדרי עדיפויות וחשיבות איך לנצלו הכי טוב.

יצאת ממערכת תומכת עם הרבה כסף נזיל ומעט יידע ,זכור- חוסר תכנון יוביל את משפחתך למצוקה ואולי אפילו לעול על ילדכם,  אז אל תחלקו עכשיו כספים בציפייה לקבלם חזרה עוד 10 שנים.

אל תקבלו החלטות ביום הפרישה מהעבודה, חכו שנה ורק אחרי שתחוו את אורח החיים החדש ותכירו היטיב את צורכיכם תהיו בשלים להחליט.

מדובר בסכומים גדולים ועוד המון שנים לחיות כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע, עצה ממנו תחסוך לכם עשרות אלפי שקלים לאורך השנים.

נכון שנתתם את מיטב מרצכם ואונכם בשנות השרות הצבאי ומגיע לכם נחת ושלווה כלכלית אז היזהרו מ"מלכודת הדבש" אם אתם רוצים ללקק דבש עוד שנים רבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *