חיסכון לפנסיה וחשיבותו בכלכלת המשפחה

אין ספק כי החיסכון לפנסיה והביטוחים האישיים הינם חלק בלתי נפרד מכלכלת המשפחה.

החיסכון הפנסיוני נועד לספק את מקורות המחייה לתקופת הפנסיה ובתוספת הביטוחים המתאימים, להגן עלינו בפני אסונות כגון אובדן כושר עבודה, מחלה קשה או ח"ח מוות.

מעבר לפגיעה עצמה, מקרים אלו ודומיהם הם בעלי השפעה כלכלית הרסנית במידה ואנו לא מבוטחים כיאות.

באופן כללי, אפשר לחלק את תקופת חיינו הבוגרת ל-3:

  1. בניית יכולת הפרנסה – אלו השנים שלאחר השרות הצבאי, בהם אנשים לומדים, רוכשים מקצוע ומתחילים לבנות לעצמם קריירה. בדרך כלל בשנים אלו אנו חיים די בצמצום, רבים ממשיכים להסתייע בהורים ונושא החיסכון הפנסיוני עדיין רחוק מלהטריד.
  2. שנות העבודה – מאמצע שנות ה-20 שלנו פחות או יותר, אנו מתחילים לעבוד ומסיימים אי שם באמצע/סוף שנות השישים.
    על פי החוק – נכון לסוף 2010 – גיל הפרישה הינו 64 לנשים ו-67 לגברים.
  3. שנות הפנסיה – מרגע שפרשנו ולא משנה באיזה גיל ועד שנעזוב את העולם הזה. אלו הם שנים בהם אנו חיים מהחסכונות והקצבאות ומפסיקים לקבל הכנסה מעבודה.

על פי מחקרים ותחזיות שונות, צופים כי אנשים שיפרשו במהלך העשור הקרוב יזכו להגיע בקלות יחסית לסוף שנות השמונים שלהם והדורות לאחר מכן אף למעלה מכך. מה שאומר שצפויים לרבים מאתנו שניים עד שלושה עשורים של חיים בפנסיה.

אם כך, יש לנו כ-40 שנות עבודה בהם אנו לא צריכים רק לדאוג ליום יום הכלכלי, לתשלומי המשכנתא, הלימודים לילדים, אלא גם לחסוך לעצמנו סכומים לא מבוטלים לפנסיה.

כדי לנסות ולהבין על איזה חיסכון אנו מדברים, בואו נניח שאנו מעוניינים לקבל קצבה חודשית פנסיונית של כ-10,000 ש"ח (ברוטו) לאחר הפרישה.

לשם כך יהיה עלינו לחסוך לא פחות מ-2,000,000 ש"ח !!!

נצטרך להפקיד יחד עם המעביד כ: 2,700 ש"ח במשך 40 שנים ברציפות כדי להשיג זאת.

הערה: החישוב נעשה בהנחה של חיסכון דרך ביטוח מנהלים בתנאים הדומים לאלו שניתן להשיג בסוף שנת 2010 וכי התשואה הריאלית לאחר דמי ניהול תהיה של כ-3% לשנה. פירוט לגבי חישובי חסכונות פנסיונים ניתן לקרוא במאמר "ממה חיים בפנסיה" באתר RDVC.

כבר שציינתי בראשית דבריי, לפעמים נופלים אסונות על המשפחה כתוצאה ממחלה, תאונה או מוות פתאומי חס וחלילה. מעבר למשבר ולקשיים הנפשיים שמצבים אלו מביאים, נוצרת מעמסה כלכלית קשה שמורידה באחת את רמת החיים של המשפחה ואף יכולה להביא לקריסה כלכלית.

לכן, חשוב שהמשפחה תיהיה מבוטחת מפני אסונות כלכליים אלו.

לסיכום, חשוב כמובן להתנהל נכון בתקציב המשפחתי, לא לחרוג מהמסגרות בבנק, לתכנן כל הוצאה ולחסוך לקראת הפנסיה.  עם זאת, כדי להגיע בבטחה ליום הפרישה, עלינו להיערך נכון הן מבחינת החיסכון הפנסיוני והן מבחינת הביטוחים האישיים.

כך נבטיח כי ביום הפרישה, יחכו לנו מקורות מחייה מספקים וכי תובטח לנו הגנה פיננסית במצבי נכות, פגיעה בבריאות, ומוות חס וחלילה.

מומלץ לכל משפחה לעבור מידי תקופה תהליך של ייעוץ פנסיוני מסודר אצל יועץ פנסיוני אובייקטיבי בעל רשיון כחוק.

על הכותב:

איציק וילק – סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי

RDVC | ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי | ייעוץ השקעות פרטי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *